Muzeum Vysočiny Třebíč

Výstavy v zámecké konírně 

27. 1. – 18. 4.     Petr Vlach - Cesty
2. 6. - 23. 10.

    Historické kočárky a kolébky 1880-1980 ze sbírky Muzea Vysočiny Pelhřimov

24. 11. – 15. 1. 2023     Vánoční výstava betlémů

 

Výstavy v Galerii Tympanon

18. června - 2. října   Akademie třetího věku (ZUŠ Třebíč)
21. října - 8. ledna 2023   Andělé na zahradě

 

Výstavy v muzejní kavárně

 

duben - květen   Photographia natura
2. června - 17. října   Dětské a loutkové kočárky na fotografiích Muzea Vysočiny Třebíč
21. říjen - 8. ledna 2023   Vitráže Miluše Čechové

 

 

CESTY - Petr Vlach

výstava v zámcké konírně

termín: 28. ledna – 18. dubna 2022

vernisáž: 27. ledna 2022 v 17:00, na vernisáží zahraje Graffovo kvarteto

místo: Zámek Třebíč – konírna, kavárna

vstupné: 60/30 Kč

otevírací doba: úterý až neděle, 9–12, 13–17 hodin

Petr Vlach (narozen 1969 v Jihlavě) žije a tvoří v Polné, je autodidakt, původním povoláním truhlář, nyní manažer logistiky. Tvoří od počátku 90. let, samostatně vystavuje od roku 2014 – impulsem byla jeho účast na mezinárodní výstavě současného umění Human Rights (Lidská práva) v Roveretu v severní Itálii v roce 2013. Byl zastoupen i na dalších ročnících této mezinárodní výstavy, stal se členem Spolku výtvarných umělců Vysočiny (při Unii výtvarných umělců České republiky) a během poměrně krátké doby si vytvořil portfolio desítky autorských tuzemských výstav.

Doménou Petra Vlacha jsou asambláže, ve kterých dává nový život předmětům spjatým s jeho životem (kolekce odznáčků po tatínkovi, ubrusy po babičce, sbírka dopisů, které si v minulosti psal se svou ženou nebo celý industriální soubor vybavení vysloužilé polenské škrobárny, kam si chodíval jako dítě hrát). Do asambláží, případně koláží, zapisuje své příběhy, vkládá symbolické prvky a reflektuje témata, která se ho dotýkají. Rozvíjí odkaz nových realistů, kteří umělecky zhodnocovali haraburdí a odpadky, vytváří nové souvislosti předmětů, objektů a materiálů, které se potkávají na plátně nebo na desce obrazu.

Přestože je Petr Vlach výtvarníkem nezobrazujícím skutečný svět kolem nás, každý jeho obraz má vlastní příběh, který je pro něj inspirací. Často reflektuje člověka a jeho bytí – symbolicky jej převtěluje v růži – People like roses (tato myšlenka je součástí výtvarného díla, zároveň je autorovým mottem). Květ růže je odkazem na rozmanitost a krásu, její trny jsou znakem nebezpečí a nedostupnosti. Příběhy lidí a jejich cest jsou ukryty (nejen) v ústředních obrazech výstavy – Cesty pozemské, Cesty nebeské.

Kontakt: Veronika Zábršová, v.zabrsova@muzeumtr.cz, 568 441 078

Historické kočárky a kolébky 1880-1980 ze sbírky Muzea Vysočiny Pelhřimov

výstava v zámecké konírně

termín: 2. června - 23. října 2022
vernisáž: 1. června  2022 v 17:00 hodin

 

Výstava představuje část sbírky historických kočárků a kolébek z let 1880–1980, kterou Muzeum Vysočiny Pelhřimov zakoupilo v roce 2015 od soukromé sběratelky Miloslavy Šormové. Ze souboru 70 kusů je v Třebíči prezentováno celkem 42 historických kočárků a kolébek. Část sbírky je dále vystavena ve stálých expozicích hradu Kámen, který je pobočkou Muzea Vysočiny Pelhřimov.

V roce 2019 byla sbírka kočárků a kolébek zpracována do současné podoby výstavy a v rámci přeshraniční spolupráce úspěšně prezentována v muzeu Nostalgiewelt v rakouském Eggenburgu.

Výstava zahrnuje kočárky a kolébky nejrůznějšího provedení i materiálů – proutěné, prošívané látkové, koženkové, a dokonce pletené z bužírky. Součástí kolekce jsou i takzvané loutkové kočárky určené pro panenky, které věrně kopírují své předlohy.

Jednotlivé exponáty tvoří základní historickou vývojovou řadu dětských kočárků od košatiny s loukoťovými koly, přes princezky a nízké kočárky oblíbené kolem poloviny minulého století až po koženkový kočárek na vysokém podvozku vyráběný v osmdesátých letech 20. století. Nechybějí ani dětské kolébky, včetně mohutné kolébky pro dvojčata, nebo kolébky na hraní pro panenky.

Výstava je doplněna ukázkami hraček, dětského oblečení a dalších předmětů denní potřeby ze sbírek Muzea Vysočiny Třebíč převážně z 20. století a fotografiemi dobových kočárků, které na výzvu muzea poskytla u příležitosti výstavy také třebíčská veřejnost.  

Vánoční výstava betlémů - "Jihočeské betlémy"

Výstava v zámecké konírně

termín: 25. listopadu 2022 - 15. ledna 2023

vernisáž: 24. listopadu

 

Tradiční Vánoční výstava betlémů nese v letošním roce podtitul Jihočeské betlémy. Výstava vznikla ve spolupráci s Muzeem Jindřichohradecka a umožňuje návštěvníkovi nahlédnout nejen do sbírky jindřichohradeckého muzea, ale i do tvorby tamních betlemářů.

Největší lidový mechanický betlém na světe, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů, Krýzovy jesličky, jsme si samozřejmě vypůjčit nemohli, přesto si myslíme, že návštěvníci letošní Vánoční výstavy betlémů zklamáni nebudou. 
Třebíčské betlemářství je tradičně zastoupeno velkým stavěcím betlémem ze sbírky Muzea Vysočiny Třebíč. Betlém, terý byl pro letošní rok vybrán, nebyl dosud veřejnosti prezentován. Určitou "raritou" je druhý, rozestavěný betlém. Návštěvník si tak může na vlastní oči prohlédnout obnaženou kostru betléma.

 



Photographia Natura

Výstava v zámecké kavárně

V zámecké kavárně si nyní můžete prohlédnout vybrané snímky fotosoutěže Photographia Natura, kterou pořádá Muzeum Vysočiny Jihlava. Námětem prezentovaného 18. ročníku jsou atmosférické jevy. Výstava potrvá do 30. května 2022.

 

Téma pro letošní rok jsou lesní motivy. Uzávěrka příjmu fotografií je 11. listopadu 2022. Přihlásit se může každý!

Dětské a loutkové kočárky na fotografiích  Muzea Vysočiny Třebíč

výstava v zámecké kavárně

termín: 2. června - 17. října 2022 

vernisáž: 1. června  2022 v 17:00

Doprovodná výstava prezentuje soubor zdánlivě nesourodých fotografií ze sbírkových a dokumentačních fondů Muzea Vysočiny Třebíč – od soukromých momentek až po ateliérové profesionální fotografie – jejichž společným jmenovatelem je právě přítomnost kočárku (nebo i více kočárků) v zorném poli fotografa.

Je zřejmé, že ke vzniku většiny těchto fotografií vedly zcela jiné důvody a události než snaha o zachycení samotných kočárků. Kočárky tu sice nejsou středobodem dění, ale jaksi mimoděk a zcela přirozeně doprovázejí nejrůznější pokusy Třebíčanů o zachycení rytmu života a proměn jejich města napříč dvacátým stoletím.  

Výstava obrazů studentů Akademie pro seniory

výstava v Galerii Tympanon

termín: 18. června - 2. října 2022 

vernisáž: 17. června  2022 v 17:00

 

Společná výstava druhého a třetího ročníku výtvarného oboru Akademii pro seniory, kterou provozuje Základní umělecká škola Třebíč s finanční podporou Města Třebíč.

Andělé na zahradě

kresby Juliany Jirousové a obrazy Otty Strizka

Výstava v Galerii Tympanon

termín: 21. října 2022 - 8. ledna 2023

vernisáž: 20. října 2022 v 17:00

Obrázky s křesťanskou tematikou. Motivy andělů, světců, Panny Marie a biblické výjevy maluje autorka uměleckými pastelkami na ruční papír. Obrazy jsou následně reprodukovány na hliníkové desky. Výstava je doplněna tematickými obrazy Otty Stritzka, otce autorky, se sbírek Muzea Vysočiny Třebíč. 

Vitráže Miluše Čechové

Kouzlo skla

Výstava v zámecké kavárně

termín: 21. října 2022 - 8. ledna 2023

vernisáž: 20. října  2022 v 17:00

Autorka se technice Tiffany věnuje již více než dvacet let. Tvoří nejen dekorativní závěsné vitráže, lampy nebo výplně do oken, vytváří však i náročnější vitrážové obrazy. Na svých objektech spolupracuje také s kováři.