S lilií i bez lilie

Termín výstavy: 25. dubna - 2. června 2024

Místo konání: Muzeum Vysočiny Třebíč, konírna

Slavnostní zahájení výstavy: středa 24. 4. 2024 v 17 hodin

V  roce 2023 oslavil skauting v Třebíči 100 let od zahájení činnosti – za počátek skautování v našem městě je považováno 2. září 1923, kdy byl založen 1. chlapecký oddíl. V den svatého Jiří, patrona všech skautů a skautek, otevře letos naše muzeum výstavu, která symbolicky završí oslavy tohoto krásného výročí. Připomeneme si zlaté časy ve znamení lilie, i dlouhá období zákazů a ústrků, kdy nejdříve nacistická a následně komunistická diktatura na dlouhá léta skautské hnutí v našich zemích zakazovala. Nahlédneme do starých kronik, záplatovaných stanů a nasajeme vůni táborových ohňů. Připomeneme si příběhy tábořišť, desítek a stovek obětavých vedoucích, tisíců malých skautů a skautek, miliony vyluštěných šifer a nalezených pokladů a nespočet otlučených ešusů. Přijďte do zámecké konírny nejen zavzpomínat, ale také otevřít další stovku let třebíčského skautingu.

Doprovodný program:

neděle 5. 5. od 13 h – lakros – herní odpoledne pro veřejnost na podzámecké nivě

úterý 14. 5. od 16 h – dětská vernisáž

středa 22. 5. od 17 h – beseda a promítání fotografií s Milanem Zeibertem – Ježkem

čtvrtek 30. 5. od 17 h – listování kronikami, skauti všeho věku pomohou oživit zapomenuté příběhy

Kontaktní osoba: Mgr. Eva Novotná, e.novotna@muzeumtr.cz, 568 408 897