Muzeum Vysočiny Třebíč

Místo: sedlárna/Kamenný sál, Muzeum Vysočiny Třebíč

Začátek: 17:30 hodin

Vstup: volný

 
7. března 2023
Lidové kroje v České republice
přednášející Mgr. Jan Kuča, Muzeum Ostrov lidových krojů
Jarní cyklus přednášek v Muzeu Vysočiny Třebíč bude zahájen v úterý 7. března etnografickou přednáškou. Přednášející Jan Kuča je autorem unikátní publikace, která poprvé v historii představuje lidové kroje všech oblastí Čech, Moravy a Slezska včetně regionů obydlených převážně německy mluvícími menšinami. Kniha je jedním z výstupů nově založeného Muzea Ostrov lidových krojů, které na více než 250 figurínách prezentuje základní krojové oblasti a zároveň je největší soukromou sbírkou krojových součástek u nás.
 
21. března 2023
Okolo Ugandy za malými savci
přednášející Mgr. Alena Fornůsková, Ph.D., Ústav biologie obratlovců AV ČR, v. v. i.
Přednáška týkají se přírody nabídne posluchačům zajímavé téma – malé savce z afrického kontinentu. V letech 2021 a 2022 skupina vědců z Ústavu biologie obratlovců AV ČR odletěla na dvě měsíční expedice do Ugandy. Celkem letělo 6 vědců z Evropy a na místě tým doplnili dva vědci z Univerzity Makerere. Jejich cílem bylo zkoumat biodiverzitu malých savců. 21. března se na přednášce nadšené zooložky Aleny Fornůskové dozvíte, jak probíhají přípravy na vědeckou expedici, s jakými úskalími se vědci musejí vypořádat během příprav i samotné výpravy a zda je horší v terénu potkat buvola, slona, nebo hrocha.
 
 
4. dubna 2023
Do Kamerunu nejen za ptáky
přednášející MVDr. Oldřich Tomášek, Ph.D., Ústav biologie obratlovců AV ČR, v. v. i.
Kamerunu se někdy pro jeho geografickou, biologickou a kulturní rozmanitost přezdívá „Afrika v malém“. Navíc je na rozdíl od mnoha jiných afrických zemí téměř netknutý turismem a nabízí tak nefalšovaný zážitek subsaharské Afriky. Pojďme spolu na pozadí našich výzkumných expedic za místními tropickými ptáky nahlédnout pod pokličku této syrové africké země! Vyprávění mladého vědce Oldřicha Tomáška se uskuteční 4. dubna v Kamenném sále Muzea Vysočiny Třebíč.
 
18. dubna 2023
Vláda a doba Karla VI. a Marie Terezie
přednášející Josef Špidla, Vyškov
Letošní rok uplyne 300 let od korunovace Karla VI. (jako českého krále Karla II.) a 280 let od korunovace Marie Terezie na českou královnu. Co o tomto období plného zvratů, zklamání a překvapení víme? 18. století je totiž doslova vygumováno z našich dějepisů, přestože se jedná o dramatické období v naší a evropské historii. Proč asi...? Jarní přednáškový cyklus v muzeu zakončí 18. dubna svým zaníceným povídáním autor historických románů Josef Špidla.
 
 

Jarní cyklus přednášek 2022.

Podzimní cyklus přednášek 2022.